Hladni i vlažni jesenski i zimski mjeseci sušenje odjeće mogu učiniti pravim izazovom. Iako stručnjaci često savjetuju da odjeću ne sušite u zatvorenom prostoru zbog mogućeg utjecaja na vlagu u vašem domu, ponekad je to neizbježno kada vani pada kiša, snijeg, prehladno je ili jednostavno nemate vanjski prostor.
U ovom blogu podijelit ćemo 7 bitnih savjeta za sušenje odjeće u zatvorenom prostoru. Čitajte dalje kako biste saznali sve što trebate znati o sigurnom sušenju odjeće u zatvorenom prostoru.
1. Izbjegavajte sušenje odjeće u dnevnoj ili spavaćoj sobi
Najbolje je izbjegavati sušenje rublja u prostorijama u kojima provodite najviše vremena, poput dnevnog boravka i spavaće sobe. Umjesto toga, stavite stalak za sušenje rublja ili zračnik za odjeću u kupaonicu, pogotovo ako ima ventilator.
Alternativno, možete ga postaviti u hodnik, ostavu ili kuhinju. Ako se odlučite za kuhinju, ne zaboravite premjestiti rublje na drugo mjesto dok kuhate kako biste spriječili da se mirisi i para uvuk u vašu odjeću. Viseći stalak za sušenje također je dobra opcija ako imate mjesta u kupaonici.
2. Dajte svom rublju dodatnu rundu centrifuge
Korisno je da svom rublju omogućite dodatni ciklus centrifuge kako biste uklonili višak vode i vlage. Posteljina, ručnici i traperice, na primjer, izrađeni su od materijala koji lako podnose dodatno centrifugiranje. Međutim, važno je upamtiti da to ne mogu podnijeti sve tkanine, stoga svakako prije provjerite upute za njegu.
3. Nakon pranja dodatno protresite rublje
Odjeća oprana na osjetljivom ciklusu često zadržava višak vode. To možete smanjiti tako da ih protresete prije nego što ih objesite na stalak za sušenje. Brzo protresanje također pomaže u izglađivanju nabora, omogućujući odjeći da se osuši brže i sadrži manje nabora.
4. Stavite stalak za sušenje na toplo mjesto
Vrlo je važno gdje ćete postaviti stalak za sušenje u zatvorenom prostoru. Dobro je odabrati toplije mjesto, primjerice ispred prozora gdje sunčeva svjetlost može doprijeti do vaše odjeće.
Osim toga, povremeno premještanje odjeće po stalku može spriječiti da ona u sredini ostane zarobljena između drugih mokrih predmeta. Ako ste oprali manje rublja, objesite svaku drugu liniju kako bi više prostora ostalo između svakog komada.
5. Pazite na pogoršanje kvalitete zraka
Sušenje odjeće u zatvorenom može pogoršati kvalitetu zraka i povećati prašinu u vašem domu. Vlažna odjeća može zadržati do 2-3 litre vode ako nije pravilno centrifugirana. Kako ova voda isparava, dodaje vlagu i ostatke deterdženta u zrak. Zato je pravilna ventilacija neophodna.
6. Omogućite više ventilacije i prozračite svoj dom
Otvaranje prozora najbolji je način da u svoje prostorije unesete svjež zrak. To pomaže u sprječavanju oštećenja od vlage i stvara ugodnije i zdravije unutarnje okruženje. Osobito je važno temeljito provjetravati na dane kada se vlažna odjeća suši u zatvorenom prostoru. Svjež zrak pomaže zamijeniti vlažan, ustajao zrak, poboljšavajući ukupnu kvalitetu zraka.
Ne zaboravite smanjiti toplinu radijator tijekom provjetravanja i ponovno ga pojačati nakon toga. Čak i samo 5 minuta stvaranja propuha otvaranjem prozora u više prostorija može napraviti značajnu razliku, omogućujući vlažnom zraku da izađe i zamijeni ga svježi zrak.
7. Planirajte unaprijed kako biste mogli osušiti odjeću dok niste kod kuće
Sušenje odjeće u zatvorenom prostoru prirodno će povećati vlažnost u vašim prostorijama. Kako biste spriječili oštećenje od vlage, koje može dovesti do alergija i glavobolja, važno je poduzeti mjere opreza. Jedna učinkovita strategija je izbjegavanje boravka kod kuće dok se odjeća suši. Rublje objesite ujutro nakon što prozračite prostor, pa krenite na posao. Ponovno prozračite kada se vratite kući.
Može li se odjeća sušiti u zatvorenom?
Da, odjeća se može učinkovito sušiti u zatvorenom prostoru uz nekoliko jednostavnih prilagodbi. Kako biste osigurali učinkovito sušenje, stavite stalak za sušenje u prostoriju s dobrom ventilacijom, poput prozora ili ventilatora, kako biste poboljšali cirkulaciju zraka. Održavajte prostoriju toplom i razmislite o korištenju odvlaživača zraka kako biste kontrolirali vlagu i ubrzali proces sušenja.
Također možete rasporediti odjeću s razmakom između svakog odjevog predmeta za bolji protok zraka i okrenuti teže predmete naopako za ravnomjernije sušenje. Slijedeći ove korake i pažljivo upravljajući razinama vlage, možete uspješno sušiti odjeću u zatvorenom prostoru, čak i bez vanjskog prostora.
Zašto odjeću ne sušiti u zatvorenom prostoru?
Sušenje odjeće u zatvorenom prostoru svakako je moguće, ali morate imati na umu nekoliko stvari kako biste bili sigurni da je to obavljeno učinkovito i izbjegli probleme. Bez odgovarajuće ventilacije, višak vlage može dovesti do rasta plijesni i neugodnih mirisa. Kako biste ublažili te probleme, koristite stalak za sušenje u dobro prozračenom prostoru, poput prozora ili ventilatora, i razmislite o korištenju odvlaživača.
Dok je sušenje odjeće na otvorenom često poželjno za brže sušenje i svježije mirise, odjeću možete učinkovito sušiti u zatvorenom prostoru poduzimanjem ovih mjera opreza za upravljanje vlagom i održavanjem kvalitete zraka.
Koji je najbolji način za sušenje odjeće u zatvorenom prostoru bez sušilice?
Najbolji način za sušenje odjeće u zatvorenom prostoru bez sušilice je uporaba stalka za sušenje ili police za vješanje. Postavite stalak na dobro prozračeno mjesto, po mogućnosti blizu prozora ili s ventilatorom za povećanje protoka zraka. Raširite odjeću kako biste izbjegli preklapanje, što pomaže učinkovitijoj cirkulaciji zraka.
Za deblje stvari, položite ih ravno na ručnik kako biste spriječili istezanje. Korištenje odvlaživača također može pomoći u upravljanju vlagom i osigurati učinkovito sušenje dok istovremeno sprječava vlagu ili plijesan.
Saznajte više o tome kako možete oprati svoje nove ručnike prije upotrebe.
Izvori
https://www.thespruce.com/how-to-line-dry-clothes-indoors-1387951